Zápis ze členské schůze Českomoravské společnosti pro poštovní historii konané dne 1.3.2025 ke stažení zde.
Nové články:
Většina našich čtenářů zřejmě bude sledovat dostihový závod Velká pardubická steeplechase, která je pořádána již od roku 1874. Jednou z místních překážek je „Poplerův skok“ pojmenovaný právě po vysokomýtském rodáku Rudolfu Poplerovi (1899-1932). Překážka upomíná na poslední závod tohoto špičkového jezdce.
Až do roku 1962 byla nejvyšším stupněm filatelistických výstav výstava mezinárodní. Zpravidla se jednalo o výstavy s účastí sběratelů z několika málo států, případně kontinentální výstavy za účasti filatelistů ze zemí pokrývajících celý příslušný kontinent. Již před Druhou světovou válkou se stále více propojovali filatelisté Evropy a Severní Ameriky, po válce se pak do světového filatelistického dění zapojovali sběratelé i z dalších zámořských zemí, často vzniklých jen před několika málo léty.
Mobilizace čs. armády v roce 1938 přinesla i aktivaci systému polních pošt. Jejich hlavním přepravním prostředkem byla železnice, kterou využívaly jednotlivé úřady polních pošt k dopravě přijatých poštovních zásilek do tzv. třídíren polních pošt, odkud byly tyto zásilky distribuovány po železnici dále. Přepravované zásilky byly transportovány v kožených pytlích, jejichž hrdlo bylo vždy zaplombováno.
V severní části kanadské provincie Britská Kolumbie vzniklo roku 1807 městečko City of Prince George, které se posléze stalo regionálním centrem této části Kanady. Dnes zde žije kolem 75.000 obyvatel, kteří pracují ve dřevařství, potravinářství, strojírenství či v chemickém a rafinérském průmyslu.
V roce 1908 se slavilo 60. výročí nástupu na trůn císařem Františkem Josefem I., což byla příležitost k mnoha slavnostním shromážděním či akcím. Pozadu nezůstala ani Praha, kde proběhla ve dnech 14.5. – do 25.10.1908 Jubilejní výstava Obchodní a živnostenské komory. Jejím cílem byla nejen oslava panujícího císaře, ale i propagace Českých zemí a jejich hospodářské základny.
Po rakousko-uherském dobytí Srbska v říjnu 1915 podléhalo srbské území vojenské správě. Ta zde suplovala státní správu a mimo jiné organizovala i civilní poštovnictví na dobytém teritoriu. Původní srbské poštovní úřady nahradily vojenské „etapní pošty“ .
Mimo dalších listin podléhaly kolkovnému již od dob Rakousko-Uherska i vybrané poštovní formuláře. Jedním z nich byly balíkové průvodky podléhající kolkovnému ve výši 10hal. Poštovní správa nechala kolky natisknout přímo na příslušnou průvodku, takže odesílatel nemusel kolek nikde shánět, ale pouze zaplatil cenu formuláře, která již obsahovala i tento poplatek.
Všem členům a příznivcům Českomoravské společnosti pro poštovní historii a jejich blízkým přejeme příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví, mnoho štěstí, spokojenosti a sběratelských úspěchů.
Pro návštěvníky našeho webu jsme opět zpřístupnili další čísla všech našich zpravodajů (Postilión, Polní pošty, Poštovny) vydaných v roce 2022.
01/12/2024
Nové články:
Korespondence příslušníků Československé domobrany z Itálie 1) dislokovaných na území Čech a jižní Moravy, kde vykonávaly většinou pohraniční službu, patří spíše mezi vzácnou. Jednotlivé domobranecké prapory se totiž v poměrně krátkém období let 1919 až 1920 často přesouvaly a navíc také docházelo ke slučování praporů v důsledku postupné demobilizace domobranců. Více k problematice naleznete také v obsáhlém článku [1] .
Vězni koncentračních táborů doslova životně záviseli na obsahu balíčků zasílaných jim rodinnými příslušníky či přáteli. Odesílatelé těchto zásilek ale chtěli mít jistotu, že balíček pošta skutečně doručí, byť rozdílení obsahu balíčků v táborech již pošťáci zajistit ani ovlivnit už nemohli.
Nový článek:
Některý z obchodních partnerů Občanské záložny v Lázních Bělohrad odeslal jen několik dnů po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava této bance svůj obchodní leták. Jelikož se jednalo o poměrně tenký dokument, nemusel ho ani vkládat do obálky...
Dne 9. března 2024 proběhla v Jablonci nad Nisou členská schůze Sekce polních pošt ČMSPH. Mimo oficiálních bodů z programu setkání (viz. zápis z členské schůze) proběhla diskuse o filatelistických tématech a také výměna filatelistického materiálu.
Pan Mašek představil velmi pěkné celistvosti rakouských polních pošt od předznámkového období až do 20. století. Lubor Kunc informoval přítomné členy a hosty o připravované národní filatelistické výstavě Liberec 2025.
Pan Holub seznámil přítomné s obtížemi při získávání celistvostí moderních polních pošt. Miroslav Janota přinesl zajímavé celistvosti historických polních pošt vč. pohlednice (viz obrázek vlevo) odeslané roku 1914 z vojenské základny Žuravica, která byla součástí pevnosti Přemyšl.
Cestu do Jablonce využila část členů SPP k návštěvě klubu filatelistů 04-01 Liberec, kde následující ráno proběhla schůze tohoto klubu spojená s přednáškou L. Kunce o rakousko-uherských polních poštách na Blízkém Východě (prezentace k přednášce ve formátu pdf ke stažení zde).
Lubor Kunc, 18/03/2024
Setkání členů ČMSPH se uskutečnilo v Praze v příjemných prostorách restaurace Holešovická Kozlovna. Jelikož na programu nebyla žádná urgentní záležitost, proběhlo setkání formou neformální diskuse přítomných členů. Mezi diskutovaná témata patřily např. mobilní pošty a jejich budoucnost, loňské bienále Poklady světové filatelie 2023 (www.ppcp.cz), připravovaná filatelistická výstava POPRADFILA 2024 zaměřená na premiérové filatelistické exponáty kde se předpokládá i účast českých sběratelů (www.kfpoprad.estranky.sk), nově vydávaná česká filatelistická literatura, prezentace ČMSPH a Sekce polních pošt na stránkách časopisů Filatelie a Merkur Revue či připravovaná národní filatelistická výstava s mezinárodní účastí plánovaná na červen 2025 do Liberce.
Další setkání členů ČMSPH proběhne dne 16. listopadu 2024 v Plzni.
Lubor Kunc, 18/03/2024
Nový článek:
V případě prvoválečných rakousko-uherských zajatců se zpravidla setkáváme jen s dopisnicemi či zajateckými lístky, občas i s dopisnicemi týkajícími se převodů peněz našim zajatcům vězněným státy Dohody.
Vše začalo zcela náhodou, když mne na sociální síti oslovila Mgr. Regina Dohnalová se žádostí o konzultaci ohledně zděděné sbírky známek. Slovo dalo slovo, a jelikož je paní Dohnalová učitelkou na základní škole generála Janka, myšlenku kroužku nejenže podpořila, ale dokonce nabídla svou spolupráci.
Otázkou mládežnické filatelie se zabývám již delší dobu, a proto jsem přivítal zájem ze strany základní školy generála Janka v Ostravě, otevřít kroužek mladých filatelistů V loňském roce jsem provedl několik přednášek na téma filatelie a poštovnictví a dne 20. září 2023 jsme na první schůzce přivítaly dvě zájemkyně. Postupem času se k nám další zájemci a v současné době má náš kroužek stabilně 8 členů. Musím ovšem podotknout, že zájem by byl daleko vyšší, jen někteří rodiče tuto myšlenku nesdílí, což je velká škoda.
Na sklonku loňského roku se nám podařilo navázat mezinárodní spolupráci se skautským filatelistickým oddílem Baden Powell v Brazílii. Mezi dětmi probíhá výměna známek a korespondence, což je pro ně nejen zajímavé, ale i poučné. Závěrem bych rád zmínil velkou podporu ředitele školy Mgr. Bc. Martina Koláře a mého domovského klubu filatelistů KF 07-23, kteří nám vychází vstříc a my můžeme předávat znalosti a zkušenosti našim mladým teď už filatelistům.
JIŘÍ KOČNER, 29/01/2024
jiri.kocner@seznam.cz
Na přelomu října a listopadu 2023 proběhla v pražském Obecním domě nesoutěžní filatelistická výstava „Poklady světové filatelie II“ zorganizovaná organizací Prestige Philately Club Prague. Mezi vystavenými raritami byly skutečné vzácnosti čs. i světové filatelie, od výjimečných exemplářů první známky světa Penny Black 1840, přes dvacetiblok Saské trojky 1850, výjimečný exponát první rakouské emise včetně čtyř dopisů odeslaných v první den platnosti (1.6.1850), úplnou sbírku novinových známek Merkur 1851, havajskou misionářskou známku 1851, rakouské dopisnice 1869, vzácné známky emise PČ 1919, miniexponát věnovaný německé hyperinflaci 1923, náš chybotisk 50/50 (1928), arch terezínské připouštěcí známky 1943 až po vzácnosti Londýnského aršíku 1943, Londýnského vydání 1945 či výjimečné tisky čs. leteckých známek „Lázně 1951“.
Výstava včetně doprovodné aukce firmy Flaška probíhala v nádherných prostorách Obecního domu, které důstojně doprovodily vystavené filatelistické vzácnosti. Přehlídku navštívilo několik tisíc filatelistů. Velmi kladně výstavu hodnotily i partnerské kluby Vindobona a Club de Monte Carlo, jejichž členové přispěli svými vzácnými známkami. Součástí doprovodného programu byly přednášky Radka Nováka (29.10.2023) a Lubora Kunce (2.11.2023).
Trvalou připomínkou proběhlé výstavy je vkusně provedený výstavní katalog s černotiskem, který obsahuje všechny vystavené rarity a vysvětluje okolnosti jejich vzniku. Výstavu doprovodilo i vydání vlastních známek PPCP. Známky a katalog je možno objednat u organizátora výstavy PPCP, tel. 226 255 200, e-mail fenclova@ppcp.cz .
Lubor Kunc, 15/01/2024